Szkody w środowisku – jak zapobiegać i naprawiać
Polska, z uwagi na swe zobowiązania międzynarodowe, na proces integracji z Unią Europejską, ale przede wszystkim ze względu na ochronę zdrowia i środowiska w skali kraju i regionów, musiała oprzeć swą politykę środowiskową na zasadach rozwoju zrównoważonego, z których najważniejszą jest integracja i spójność aspektów ekonomicznych, ekologicznych i społecznych w procesie rozwoju kraju.
W przyjętym dnia 10.10.2003 r. przez Parlament Europejski dokumencie pt. „W kierunku Tematycznej Strategii Ochrony Gleby” („Towards a Thematic Strategy for Soil Protection”) podkreślono wysoce istotną rolę ochrony gleby dla całości działań w zakresie ochrony środowiska i wyznaczono podstawowe kierunki prac na najbliższe dziesięciolecie.
Gdzie obecnie jest mowa o ochronie powierzchni ziemi i jej naprawie (rekultywacji) w polskim prawie?:
- Zanieczyszczenia przed 30.04.2007 – Ustawa Prawo Ochrony Środowiska z 27 lipca 2001 r. (Dz.U.25 z 2008r.,poz. 150 z późn. zm.) oraz akt wykonawczy Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie standardów jakości gleby i jakości ziemi,
- Zanieczyszczenia po 30.04.2007 – Ustawa z 13 kwietnia 2007 o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późn. zm.), zwana inaczej „ustawą szkodową”. Do tej Ustawy wprowadzono dwa Rozporządzenia Ministra Środowiska:
– w spr. kryteriów oceny wystąpienia szkody w środowisku z 30.04.2008, Dz.U.Nr 82,poz. 501
– w spr. rodzajów działań naprawczych oraz warunków i sposobu ich prowadzenia z 4.06.2008, Dz.U.Nr 103, poz. 664, - Projekt Ustawy o zmianie Ustawy POŚ oraz niektórych innych ustaw (z 27 lipca 2012r.)
- Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, Dz.U163 z 9.06.2011 , zmiana z 2013.poz.21
- Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 luty 1995 , Zmiany Dz.U. z 2013 r. poz. 503,rozdz.5,
- I w innych ustawach, w tym m.in. o ordynacji podatkowej czy Inspekcji Ochrony Środowiska.
Ustawa Prawo Ochrony Środowiska (POŚ) definiuje pojęcie powierzchni ziemi i gleby oraz określa zakres ich ochrony. W art.6 mówi:
- Kto podejmuje działalność mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko, jest obowiązany do zapobiegania temu oddziaływaniu.
- Kto podejmuje działalność, której negatywne oddziaływanie na środowisko nie jest jeszcze w pełni rozpoznane, jest obowiązany, kierując się przezornością, podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze.
Dalej mówi, że:
- Kto powoduje zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty usunięcia skutków tego zanieczyszczenia.
- Kto może spowodować zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty zapobiegania temu zanieczyszczeniu
Ochrona powierzchni ziemi wg art. 101 POŚ polega na zapewnieniu jak najlepszej jej jakości, w szczególności przez:
- racjonalne gospodarowanie,
- zachowanie wartości przyrodniczych,
- zachowanie możliwości produkcyjnego wykorzystania,
- ograniczanie zmian naturalnego ukształtowania,
- utrzymanie jakości gleby i ziemi powyżej lub co najmniej na poziomie wymaganych standardów,
- doprowadzenie jakości gleby i ziemi co najmniej do wymaganych standardów, jeżeli nie są one dotrzymane,
- zachowanie wartości kulturowych, z uwzględnieniem zabytków archeologicznych;
Ochrona powierzchni ziemi polega także na zapobieganiu ruchom masowym ziemi i ich skutkom.
Standard jakości gleby i ziemi zgodnie z Art. 103 , ust.3 i 4 określa zawartość niektórych substancji w glebie albo ziemi, poniżej których żadna z funkcji pełnionych przez powierzchnię ziemi nie jest naruszona.
Funkcję pełnioną przez powierzchnię ziemi ocenia się na podstawie jej faktycznego zagospodarowania i wykorzystania gruntu, chyba że inna funkcja wynika z planu zagospodarowania przestrzennego.
W art.7a POŚ jest przekierowanie do nowej „Ustawy szkodowej”:
„do bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku i do szkody w środowisku w rozumieniu ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, Dz. U. Nr 75, poz. 493, stosuje się przepisy tej ustawy”.
Opracowanie : Anna Buchta – Prezes Zarządu Ekologus Sp. z o.o.