Jak postępować z odpadami w świetle nowej ustawy z 14.12.2012 r.
Przepisy dotyczące właściwego postępowania z odpadami są najobszerniejszym działem zajmującym się ochroną środowiska. Przepisy z zakresu ochrony środowiska coraz częściej wpływają w sposób istotny na działalność w energetyce zawodowej oraz górnictwie węgla kamiennego. W wielu wypadkach mogą wpływać nawet na konieczność zaprzestania określonej działalności lub istotne jej ograniczenie bądź też częściej wpłynąć na rentowność przedsiębiorstwa. Znajomość zakresu oraz znaczenia podstawowych pojęć w gospodarce odpadami wynikających z nowej ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., takich jak: pojęcie odpadu, pozbycia się substancji lub przedmiotu w rozumieniu ustawy o odpadach, wytwórcy odpadów, posiadacza odpadów, sprzedawcy odpadów, pośrednika w obrocie odpadami, odzysku i unieszkodliwiania odpadów,jest podstawą prawidłowego postępowania z odpadami i substancjami niebędącymi odpadami w energetyce zawodowej oraz górnictwie węgla kamiennego, zapewniającą bezproblemowe prowadzenie działalności gospodarczej.
W ostatnich kilku latach energetyka zawodowa oraz górnictwo węgla kamiennego musi się też borykać z właściwą relacją między rozporządzeniem REACH, a przepisami dotyczącymi odpadów. Wskazanie właściwego podejścia do kwestii odpadów w świetle przepisów rozporządzenia REACH oraz przepisów wspólnotowych i krajowych dotyczących odpadów, a w szczególności wyjaśnienie problemów interpretacyjnych związanych z definicjami: utraty statusu odpadu i produktu ubocznego oraz sprecyzowanie pojęcia odzysku substancji z odpadów w świetle przepisów rozporządzenia REACH oraz nowej ustawy o odpadach, jest więc istotnym problem, który musi być rozwiązany w sposób jednoznaczny i niebudzący żadnych wątpliwości, aby w tym zakresie nie powstawały spory między organami administracji oraz przedsiębiorcami działającymi w energetyce zawodowej oraz w górnictwie węgla kamiennego.
Pojęcie produktu ubocznego, czyli pozostałości procesu produkcyjnego, którego przepisy odpadowe nie traktują jako odpadu, jest kolejnym zagadnieniem, który pozwala w sposób właściwy wyznaczyć granicę między substancją, która podlega przepisom o odpadach, a substancją, która tej regulacji nie podlega. W tym zakresie warto znać i stosować kryteria dla produktu ubocznego wynikające z nowej ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Nowe rozwiązania prawne dotyczące utraty statusu odpadów wynikające z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach są również istotnym zagadaniem, które wpływa na zakres zastosowania przepisów o odpadach. Znajomość tych kryteriów jest istotna z punktu widzenia przedsiębiorców działających w energetyce zawodowej oraz w górnictwie węgla kamiennego, jak również w innych branżach.
Opracowanie: Grzegorz Wiśniewski – Radca prawny w Ministerstwie Środowiska
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleń zamkniętych, których program dopasowujemy do specyfiki działalności Klienta i rodzaju powstających u niego odpadów.