Przygotuj się na sprawozdawczość środowiskową za 2023 rok
Gospodarka odpadami i opakowaniami
Większość podmiotów prowadzących działalność w zakresie gospodarki odpadami i opakowaniami ma obowiązek wpisania się do BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami). Celem BDO jest elektroniczne prowadzenie rejestru, ewidencji i sprawozdawczości. Takie sprawozdanie należy przedłożyć do 15 marca za cały poprzedni rok poprzez oficjalną stronę internetową BDO (https://bdo.mos.gov.pl/).
Podmioty muszą przygotować się do sprawozdawczości, która w zależności od prowadzonej działalności, może obejmować:
- Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami dotyczy ilości i rodzaju:
- wytworzonych odpadów innych niż komunalne,
- zebranych i przyjętych,
- przekazanych,
- przetworzonych odpadów.
- Sprawozdawczość dotycząca opakowań i produktów w opakowaniach dotyczy importu i eksportu opakowań oraz produktów w opakowaniach.
- Sprawozdawczość dotycząca zużytego
- sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- baterii i akumulatorów,
- olejów i preparatów smarowych,
- opon,
- niektórych pojazdów.
Ochrona powietrza
Za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, niezależnie od ich wielkości, rodzaju i prowadzonej działalności czy stopnia szkodliwości dla środowiska, przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć roczny raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) do końca lutego za cały poprzedni rok. Wprowadzanie gazów i pyłów w przedsiębiorstwie obejmuje m.in. emisję z instalacji, urządzeń, używanych substancji, klimatyzacji, kotłów, wózków widłowych LPG czy samochodów służbowych.
Opłaty za korzystanie ze środowiska
Opłaty środowiskowe ponosi się za wszystkie substancje wprowadzone do powietrza w sposób zorganizowany i niezorganizowany, emisję gazów cieplarnianych oraz składowanie odpadów w danym okresie rozliczeniowym. Gdy roczna wysokość opłat przekracza 100 zł, należy przedłożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska. Sprawozdanie z tego zakresu należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego do 31 marca za cały poprzedni rok.
Gospodarka wodna
Zasadniczo ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne w swym aktualnym brzmieniu mówi o konieczności składania sprawozdań (oświadczeń) związanych z gospodarką wodnościekową w dwóch miejscach tj. art. 304 i art. 552.
Art. 304 dotyczy obowiązku przekazywania wyników pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, który powinien być realizowany zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym. Z kolei art. 552 mówi o oświadczeniach podmiotów obowiązanych do ponoszenia opłat za usługi wodne. Sprawozdania te wnosi się do właściwego organu do spraw wodnoprawnych lub wydania pozwolenia zintegrowanego oraz właściwego organu Inspekcji Ochrony Środowiska.
Jak Ekologus może Ci pomóc?
Możemy pomóc Twojej firmie w przygotowaniu sprawozdań z zakresu ochrony środowiska