Odpowiedź Eksperta: Rozbudowa Zakładu a konieczność uzyskania decyzji środowiskowej
Pytanie: Czy rozbudowa Zakładu o nową halę magazynową (o powierzchni mniejszej niż 1 ha) wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?
Odpowiedź:
Zagadnienie konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest regulowane ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283).
Decyzja środowiskowa jest wymagana dla planowanych:
- przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
- przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Z kolei zaklasyfikowanie przedsięwzięcia do wymienionych powyżej rodzajów przedsięwzięć wykonuje się na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839).
Klasyfikacja przedsięwzięcia przesądza o konieczności wykonania stosownych dokumentacji niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowej. W przypadku przedsięwzięć grupy I należy wykonać Raport o Oddziaływaniu Przedsięwzięcia na Środowisko, a dla grupy II – Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia.
Rozpatrywany w pytaniu przypadek dotyczy rozbudowy istniejącego Zakładu o nową część, którą stanowi hala magazynowa. Rozbudowa Zakładu jest rozumiana jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, a dokładniej, zgodnie z §3 ust. 2, pkt. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. 2019 poz. 1839) jest to przedsięwzięcie:
„polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia wymienionego w ust. 1, z wyłączeniem przypadków, w których ulegająca zmianie lub powstająca w wyniku rozbudowy, przebudowy lub montażu część realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia nie osiąga progów określonych w ust. 1, o ile zostały one określone; w przypadku gdy jest to druga lub kolejna rozbudowa, przebudowa lub montaż, sumowaniu podlegają parametry tej rozbudowy, przebudowy lub montażu z poprzednimi rozbudowami, przebudowami lub montażami, o ile nie zostały one objęte decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach”.
Dodatkowo należy również odnieść się do istniejącej zabudowy i progów przywołanych w zacytowanym punkcie Rozporządzenia. Zakładając, że przedmiotowy Zakład zaliczany jest do zakładów sektora przemysłowego, to podlega pod §3 ust. 1, pkt. 54 lit.b:
„zabudowa przemysłowa, w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 1 ha na obszarach innych niż wymienione w lit. a”
Pozostaje jeszcze do rozpatrzenia kwestia powierzchni zajmowanej zabudowy. Konieczne jest uwzględnienie zabudowy przemysłowej, która już występuje na analizowanym terenie oraz powierzchni planowanej rozbudowy.
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczne w następujących przypadkach:
- Dotychczasowa powierzchnia zabudowy przemysłowej Zakładu przekracza 1 ha. W związku z tym każda rozbudowa Zakładu, nawet jeśli planowana powierzchnia rozbudowy nie przekracza 1 ha – wymaga wykonania Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia.
- Dotychczasowa powierzchnia zabudowy przemysłowej Zakładu nie przekracza 1 ha. Planowana jest rozbudowa Zakładu o nową halę magazynową
o powierzchni 0,6 ha. Zatem po zsumowaniu, łączna powierzchnia przekroczy 1 ha. Wobec tego ta rozbudowa oraz każda kolejna nawet o mniejszych powierzchniach będzie się wiązała z koniecznością opracowania KIP.
Autor artykułu:
inż. Ewa Pietraszko
Podstawa opracowania:
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283)
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839)