Nowe zasady ustalania opłat za usługi wodne
Po wprowadzeniu zmian w Ustawie Prawo wodne (Dz.U. 2018 poz. 2268 z późn. zm.) weszły nowe zasady ustalania opłat za usługi wodne. Dotychczas opłaty te obliczało się samodzielnie na podstawie katalogów opłat za korzystanie ze środowiska i umieszczało się je w corocznych wykazach zawierających zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania za środowiska oraz o wysokości należnych opłat, które do 31 marca przedsiębiorcy przekazują do właściwego Urzędu Marszałkowskiego.
Od 1 stycznia 2018 roku opłaty za usługi wodne ustala Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wprowadzono podział na opłaty stałe, które ustalane są na podstawie posiadanego pozwolenia wodnoprawnego lub pozwolenia zintegrowanego oraz opłaty zmienne, których wysokość zależy od faktycznego zakresu korzystania z wód w okresie rozliczeniowym. Wydzielono opłaty zmienne za: pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, odprowadzanie do wód: wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej oraz za wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu.
Zgodnie z art. 552 Ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U. 2018 poz. 2268 z późn. zm.) podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne mają obowiązek składać samodzielnie oświadczenia kwartalne do właściwych Zarządów Zlewni. W celu ustalenia wysokości opłat, oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w których upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartały, czyli:
- za I kwartał 2019 roku do 30 kwietnia,
- za II kwartał 2019 roku do 30 lipca,
- za III kwartał 2019 roku do 30 października,
- za IV kwartał 2019 roku do 30 stycznia 2020 r.
Wyjątek będzie stanowić oświadczenie za IV kwartał 2020 r., które będzie trzeba przesłać do 14 stycznia 2021 r.