Magazynowanie odpadów. Składowanie
Przez magazynowanie odpadów rozumie się czasowe przetrzymywanie lub gromadzenie odpadów przed ich transportem, odzyskiem lub unieszkodliwianiem. Ex definitione magazynowanie charakteryzuje się ograniczeniem czasowym.
Z czasowego charakteru magazynowania odpadów wynika również to, że ta faza gospodarowania odpadami ma jedynie charakter przejściowy i poprzedza ostateczne zagospodarowanie odpadów (odzysk lub unieszkodliwianie) lub też następną fazę przejściową, prowadzącą wprawdzie do ostatecznego zagospodarowania odpadów, jaką jest ich transport do miejsca unieszkodliwiania lub odzysku.
Dowiedz się więcej podczas szkolenia organizowanego przez Ekologus: Gospodarka Odpadami
Zadzwoń, napisz! Zapytaj o szczegóły…
tel: (33) 496 03 00, mail: szkolenia@ekologus.pl
Magazynowanie może odbywać się wyłącznie na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny. Ponieważ magazynowanie jest tylko fazą przejściową, ustawodawca się stawia takich rygorystycznych wymogów jak w przypadku składowania odpadów. Miejsce magazynowania odpadów nie wymaga, tak jak miejsce składowania odpadów, wyznaczenia w trybie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Jednak podmiot zajmujący się składowaniem odpadów musi mieć tytuł prawny do nieruchomości gruntowej (terenu).
Ustalenie miejsca magazynowania następuje odpowiednio w:
- Pozwoleniu zintegrowanym (w rozumieniu prawa ochrony środowiska),
- Decyzji podjętej na podstawie ustawy o odpadach,
- Pozwolenie na wytwarzanie odpadów,
- Zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi,
- Zezwolenie na działalność w zakresie odzysku, unieszkodliwiania odpadów, ich zbierania i transportu.
Reasumując pomimo niewątpliwych podobieństw czynności związanych ze składowaniem i magazynowaniem odpadów z technicznego punktu widzenia, te dwa procesy traktowane są przez przepisy prawne zupełnie odmiennie i warto o tym pamiętać by nie ponieść konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem prawa.