BREFy po rewizji Europejskiego Biura IPPC – nowy projekt Konkluzji BAT
Dokumenty referencyjne BAT (BREFy) funkcjonowały już w europejskim, jak i naszym krajowym porządku prawnym od wielu lat, jednakże publikacja Dyrektywy ws. emisji przemysłowych (dyrektywa IED), znacząco wzmocniła rolę najlepszych dostępnych technik BAT. Dyrektywa ta, wprowadziła pojęcie – Konkluzji BAT, publikowanych w formie decyzji wykonawczych Komisji Europejskiej, które obowiązują wprost Kraje Członkowskie.
Jednym z rodzajów instalacji podlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego i spełniania wymagań Konkluzji BAT są instalacje do spalania paliw o nominalnej mocy nie mniejszej niż 50 MW, czyli tzw. duże źródła spalania paliw (LCP).
>> polskie tłumaczenie części BREF-ów (strona Ministerstwa Środowiska)
REWIZJA OBOWIĄZUJĄCYCH DOKUMENTÓW BREF
W 2013 r. Europejskie Biuro IPPC rozpoczęło proces rewizji obowiązującego dokumentu BREF dla LCP. Finalny draft opublikowano w zeszłym roku i jest do pobrania pod adresem: http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/lcp.html
W chwili obecnej, proces rewizji dobiega końca. W dniu 28 kwietnia br. w Brukseli odbędzie się spotkanie Komitetu Art. 75 Dyrektywa IED, na którym to projekt Konkluzji BAT właśnie dla LCP zostanie poddany głosowaniu.
WĄTPLIWOŚCI PAŃSTW CZŁONKOWSKICH DOTYCZĄCE ZMIAN W BREF-ach
Polska, Wielka Brytania, Czechy, Finlandia i Grecja, od drugiej połowy 2016 r. starały się przekonać KE do wydłużenia pracy nad dokumentem w celu przeprowadzenia pogłębionej analizy ekonomicznej jego wpływu na poszczególne państwa członkowskie.
Główna kością niezgody wydaje się limit dla NOx dla węgla brunatnego ustalony na poziomie 175 mg/Nm3. Taki poziom wymusi na większości instalacji modyfikacje, polegające m.in. na stosowaniu techniki SCR, co może być ograniczone poprzez parametry węgla brunatnego.
Ponadto w projekcie dokumentu: wymagania emisyjne dotyczące HCl i HF są wiążące tzn. są ustalone dla nich graniczne wielkości emisji (BAT-AELs), a należy zwrócić uwagę, iż redukcja emisji tych gazów odbywa się przy okazji redukcji innego ważnego zanieczyszczenia SO2, który sam w sobie jest jednym z priorytetów polityki UE.
Stanowisko większości państw członkowskich nie jest jeszcze znane, ale aby osiągnąć kompromis i uzgodnić przedmiotowy dokument konieczne będą ustępstwa z każdej z zainteresowanych stron – państwa członkowskich i Komisji Europejskiej.
CO DALEJ PO GŁOSOWANIU NAD NOWYMI KONKLUZJAMI BAT
Czekamy obecnie na publikacje decyzji przyjmującej przepis w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej, a wtedy instalacje wytwarzania energii będą musiały dostosować się do nowych wymogów emisyjnych w przeciągu najbliższych 4 lat.
Na stronie Ministerstwa Środowiska umieszczono artykuł podsumowujący spotkanie oraz stanowisko Polski wobec decyzji poddanych głosowaniu. Wszelkie informacje publikowane przez Ministerstwo mi.in. odnośnie Konkluzji BAT i BREFów dostępne są na stronie: http://www.ekoportal.gov.pl/pozwolenia-zintegrowane/konkluzje-bat/
Opracowanie artykułu: Anna Buchta / Ekspert Ekologus Sp. z o.o.