Jesteś tutaj

Kiedy niezbędne jest posiadanie pozwolenia wodnoprawnego?

Pozwolenie wodnoprawne jest dokumentem, który umożliwia podmiotowi m.in. wykonanie urządzenia wodnego, gromadzenie ścieków, odprowadzanie wód powierzchniowych itp. Wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej i spełnia wymagania zawarte zarówno w ustawie Prawo Wodne (Dz.U. 2001 nr 115 poz. 1229 z późn. zm.), jaki i w Kodeksie postępowania administracyjnego (Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168).

Art. 122 Prawa wodnego określa przypadki kiedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, są nimi:

  • szczególne korzystanie z wód (korzystanie wykraczające poza korzystanie powszechne lub zwykłe (art. 37) m.in.

- pobór oraz odprowadzanie wód powierzchniowych lub podziemnych,

- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;

  • regulacja wód, zabudowa potoków górskich, kształtowanie koryt cieków naturalnych, zmiana ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wody;

  • wykonanie urządzeń wodnych ( jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację (art. 64a. 1.), w innym przypadku właściciel jest zobowiązany do rozebrania urządzenia);

  • prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące lub wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, tuneli, rurociągów, przepustów;

  • prowadzenie przez śródlądowe drogi wodne linii energetycznych i telekomunikacyjnych;

  • rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód;

  • gromadzenie ścieków oraz odpadów w obrębie obszarów górniczych utworzonych dla wód leczniczych;

  • odwodnienie obiektów budowlanych oraz zakładów górniczych;

  • wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;

  • rekultywację wód powierzchniowych lub podziemnych;

  • wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego (Minister Środowiska określił, w drodze rozporządzenia (Dz.U. 2005 nr 233, poz. 1988) substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego);

  • długotrwałe obniżenie zwierciadła wody podziemnej;

  • piętrzenie wody podziemnej;

  • gromadzenie ścieków, a także innych materiałów, prowadzenie odzysku lub unieszkodliwianie odpadów,

  • wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót,

  • wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów oraz ich składowanie na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią, jeżeli wydano w tej sprawie decyzje z art. 40 ust. 3 i z art. 88l zwalniające z zakazów obowiązujących na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią.

Pozwolenie wodnoprawne wydaje się na czas określony (art. 127) w tym:

  • na szczególne korzystanie z wód, na okres nie dłuższy niż 20 lat,

  • na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wydaje się na okres nie dłuższy niż 10 lat;

  • na wprowadzanie do wód lub do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, na okres nie dłuższy niż 4 lata.

Obowiązek ustalenia czasu obowiązywania nie dotyczy pozwoleń wodnoprawnych na wykonanie urządzeń wodnych.

 

Udostępnij

Potrzebujesz pomocy? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zadzwoń!

(+48) 33 496 03 00  |  600 314 300